Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WIDOWISKO „ POLSKA, MOJA OJCZYZNA”

Utworzono dnia 09.12.2019

Mówimy Ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd....

Cóż znaczą dziś te słowa?

Nadszedł nowy wiek. Zmienia się świat, Europa i Polska. Nam, dano szansę żyć w nowych, lepszych czasach. Czujemy na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Wiemy, że jesteśmy kowalami losu własnego i losu tych, co przyjdą po nas.
My dziś żyjący dzięki naszym przodkom możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za spokojne domy, za spokojne sny i pamiętamy o ich wielkim darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny i wierzymy, że nasze życie, praca, poświęcenie będą choćby częścią długu jaki musimy wobec nich spłacić.

Aby uczcić kolejną, 101 rocznicę odzyskania niepodległości a jednocześnie oddać hołd bohaterom, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, zrodził się pomysł, aby przygotować widowisko „Polska, moja Ojczyzna” przybliżające niezwykle ważne wydarzenia w dziejach naszego narodu.

Organizatorami widowiska byli: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej" oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stężycy, w ramach realizowanego projektu dofinansowanego  z Programu   Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach inicjatywy LEADER.

Nie licząc powstawania scenariusza, bezpośrednie przygotowania widowiska trwały około półtora miesiąca. Nie było to łatwe zadanie gdyż zaangażowani uczestnicy byli z wielu miejscowości powiatu ryckiego a nawet z poza niego.

Łącznie wystąpiło ponad 200 osób. Było niemożliwością, żeby spotykać się na próbach w Stężycy, stąd praca w grupach zadaniowych. Oddzielnie ćwiczyły grupy przygotowujące tańce, oddzielnie scenki teatralne. Aż w 6 grupach przygotowywał się chór liczący prawie 100 osób. To wielka zasługa wszystkich nauczycieli, instruktorów, którzy zaangażowali się w ten projekt.

Kolejne wyzwanie to wynajęcie profesjonalnego oświetlenia i nagłośnienia oraz skompletowanie strojów teatralnych historycznych z poszczególnych epok. Brakujące stroje i rekwizyty zostały uzupełnione przez wypożyczalnię Strojów Historycznych w Warszawie oraz LZA „PROMNI” w Warszawie.

 Dzięki przychylności i wielkiemu zrozumieniu dowódctwa Garnizonu Warszawa udało się uzyskać zgodę na występ Wojskowej Orkiestry z Lublina z dowódcą kapelmistrzem st. chor. szt. Rafałem Palutkiewiczem.

Widowisko „ Polska, moja Ojczyzna” to kompilacja 8 symbolicznych scen przybliżających niezwykle ważne wydarzenia w dziejach naszego narodu. Wiele wzruszeń dostarczyły piękne choreografie tańców narodowych oraz odegrane scenki teatralne min.:

- rozbiór Polski (w formie pantomimy),

- popisowe recytacje poetów: Jana Andrzeja Morsztyna (w tę rolę wcielił się Przemysław Lerski), i Franciszka Karpińskiego (w tej roli: Antoni Tobjasz).

-  pożegnanie matki z synem odchodzącym na wojnę,

- Orląt lwowskich,

- pożegnanie powstańca,

- żołnierzy walczących po dwóch stronach barykady.

Nie zabrakło też radośniejszych momentów jak choćby uchwalenie Konstytucji 3 Maja i śpiewane entuzjastycznie "Witaj Maj, Trzeci Maj" z odtańczonym mazurem w strojach okresu Księstwa Warszawskiego oraz scena przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim. Nie mogło wtedy zabraknąć krakowiaka. Był też capsztyk, piosenki żołnierskie i pokaz musztry w wykonaniu dzieci i młodzieży Chóru Dziecięcego GRH "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" przy GOK w Kłoczewie.

I wreszcie ostatnia scena: JESZCZE PLSKA NIE ZGINĘŁA, którą rozpoczęła uczennica wierszem  "Czyż jest piękniejsze słowo, niech każdy to przyzna

Słowo najczulsze, najmilsze, najsłodsze – OJCZYZNA!

W czarnych ziemi okruchach historia jest wypisana

A w sercu każdego Polaka – ojczyzna ukochana.

Pamięć przodków, tradycja i losy jej drogich dzieci

Niech słowo Ojczyzna miłość w sercach Polaków wznieci."

 Po czym najmłodsi uczniowie ZSP w Stężycy wyrecytowali Katechizm Polaka "Kto ty jesteś..."zaś tancerze tejże szkoły przedstawili piękno naszego kraju w tańcach regionalnych.

Na zakończenie, wielka euforia - ponad 200 osób na scenie w barwnych strojach, z flagami w ręce i brawurowo wykonana przez solistów (Mateusz Obroślak, Jan Obroślak, Monika Szymczyk, Adam Stoń) pieśń "Póki Polska żyje w nas".

W widowisku wzięli udział:

  • Orkiestra Wojskowa w Lublinie -  dowódca kapelmistrz st. chor. szt. Rafał Palutkiewicz,
  • Prawie 100-osbowy chór pod dyrekcją Mateusza Obroślaka w składzie: Chór Seniora ZORZA ze Stężycy, Schola RADOŚĆ, uczniowie ZSP w Stężycy, SP w Nowej Rokitni, ZPO w Pawłowicach, SP w Nowodworze, MDK w Dęblinie,
  • Zespoły Taneczne ZSP w Stężycy,
  • Zespół Taneczny SP w Nowej Rokitni,
  • Zespół Taneczny MDK w Dęblinie,
  • Studio Tańca S z Sulejówka,
  • Chór Dziecięcy GRH "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" przy GOK w Kłoczewie,
  • oraz uczniowie ZPO w Leopoldowie, SP w Nowodworze, SP w Starej Dąbi,
  • KGW z Grabowa Ryckiego,
  • Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy,
  • inne osoby, które zgłosiły się  do udziału w widowisku (Anna Siemierzewicz jako matka powstańca, Przemysław Lerski jako Jan Andrzej Morsztyn - polityk, poeta, Antoni Tobjasz jako Franciszek Karpiński - poeta epoki oświecenia, Agnieszka Czapska, Iwona Gorczyca, Barbara Tobjasz, Magdalena Wojtaś, Marek Postrzech, Mateusz Tobjasz jako szlachta polska.

Scenariusz i reżyseria: Jadwiga Kołodziejek

Scenografia: Agnieszka Głodek, Andrzej Markowski, Paulina Jurkewicz, Agnieszka Nojek, Anna Lecewicz, Anna Wojewoda.

WIDOWISKO „ POLSKA, MOJA OJCZYZNA”

Utworzono dnia 09.12.2019, 15:20

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 472

W poprzednim tygodniu: 714

W tym miesiącu: 2298

W poprzednim miesiącu: 2959

Wszystkich: 284528

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny